Kopiuj/wklej w wyroku
Sędziowie chętnie powielają uzasadnienia, np. z akt prokuratorskich. W ten sposób ułatwiają sobie pracę i szybciej zamykają procesy. Taka praktyka budzi kontrowersje, nie tylko natury etycznej
Do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zwrócił się pełnomocnik przedsiębiorcy, który ma kilka spraw gospodarczych, i stwierdził, że dużą część uzasadnień orzeczeń jest identyczna z wydanymi przez innych sędziów.
Zawiadomił więc prokuraturę (podejrzenie rażącego uchybienia obowiązków służbowych), ale ta odmówiła śledztwa. Poskarżył się na to postanowienie, a sąd karny uznał, że wykorzystanie nawet znaczących fragmentów innego uzasadnienia jest tylko „wyrażeniem tożsamego poglądu". Fundacja skierowała sprawę do Krajowej Rady Sądownictwa, wskazując, że kopiowanie uzasadnień może ograniczać prawo do rzetelnego procesu.
Półtora roku temu podczas procesu tzw. mafii futbolowej przed wrocławskim Sądem Apelacyjnym adwokat zarzucił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta