Kiedy dentysta musi wystawić paragon z 23-proc. podatkiem
Zdaniem fiskusa nie wszystkie zabiegi wykonywane przez stomatologów są zwolnione z VAT
Trzeba nim obciążyć np. wybielanie zębów.
Katalog usług zwolnionych z VAT zawarty jest w art. 43 ustawy o VAT. W ust. 1 pkt 18 tego przepisu wymienione są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.
Z kolei pkt 19 tego przepisu ustanawia zwolnienie dla usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczonych w ramach wykonywania zawodów:
- lekarza i lekarza dentysty,
- pielęgniarki i położnej,
- medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 o działalności leczniczej (DzU nr 112, poz. 654 ze zm.),
- psychologa.
Przepisy te nie są zbyt precyzyjne. Ich wykładnia sprawia problemy m.in. prowadzącym gabinety stomatologiczne. Wiedzą oni, że zwolnione z VAT jest np. plombowanie zębów. Mają jednak wątpliwości, czy wszystkie wykonywane przez nich zabiegi służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Świadczą o tym pytania kierowane do fiskusa.
Pytanie o protezy
Problemem tym zajmowała się m.in. Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 4 października 2011...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta