Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Program leniency, czyli łagodzenie kar

20 grudnia 2011 | Prawo | dr hab. Małgorzata Król-Bogomilska
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
źródło: archiwum prywatne

Programy łagodzenia kar, przyjmowane w coraz liczniejszej grupie państw, służą podniesieniu efektywności zwalczania porozumień kartelowych zawieranych między konkurentami, a w niektórych państwach także porozumień wertykalnych między przedsiębiorcami działającymi na różnych szczeblach obrotu – pisze profesor UW i Instytutu Nauk Prawnych PAN

Programy takie dają możliwość uwolnienia od kary albo jej obniżenia w zamian za istotne przyczynienie się przez przedsiębiorcę do wykrycia porozumienia lub do skutecznego zakończenia postępowania. Ich celem jest zwiększenie efektywności zwalczania porozumień przez rozbicie solidarności ich uczestników, destabilizację porozumień, skłonienie przedsiębiorców do współpracy z organem antymonopolowym oraz przezwyciężenie trudności dowodowych.

W prawie unijnym zasady łagodzenia kar odnoszą się wyłącznie do porozumień kartelowych, do ich najcięższych postaci (hard-core-cartels), czyli np. ustalania cen, poziomu produkcji lub sprzedaży, podziału rynków, uzgodnienia ofert, ograniczeń przywozu lub wywozu.

W polskim prawie zasady łagodzenia kar odnoszą się zarówno do porozumień horyzontalnych, jak i wertykalnych. Podobnie jest w Rumunii. W Wielkiej Brytanii program leniency ma zastosowanie także do porozumień wertykalnych polegających na ustalaniu cen odprzedaży.

Zwalczanie porozumień, zwłaszcza kartelowych, napotyka zwykle znaczne trudności dowodowe związane z ich tajnym charakterem, anonimowością i nieświadomością po stronie pokrzywdzonych, silną więzią łączącą uczestników opartą na poczuciu wspólnego interesu w dążeniu do zysku i do ukrycia naruszenia.

Poza Maltą

W prawie wspólnotowym program leniency przyjęto po raz pierwszy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9111

Wydanie: 9111

Spis treści
Zamów abonament