Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W handlu towarami o znaczeniu strategicznym są istotne ograniczenia

20 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Wojciech Pfadt

Pomimo tendencji do znoszenia barier w handlu import i eksport niektórych produktów zaawansowanej technologii wiąże się z koniecznością uzyskiwania zgód lub dokonania innych czynności o charakterze administracyjnym

Sytuacja taka ma miejsce, gdy towar będący przedmiotem transakcji stanowi tzw. towar o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa i dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w rozumieniu ustawy z 29 listopada 2000  o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (DzU z 2004 r. nr 229, poz. 2315 ze zm.); dalej odpowiednio: ustawa, towary strategiczne.

Ze względu na to, że ograniczenia takie mogą dotyczyć wielu towarów, celowe jest przedstawienie kilku informacji o charakterze prawnym dotyczących wspomnianych barier w handlu.

Jaki zakres

Ograniczenia w handlu towarami strategicznymi dotyczą – oprócz eksportu i importu – również tranzytu, a także świadczenia usług pośrednictwa oraz pomocy technicznej. Pojęcie eksportu w rozumieniu omawianych przepisów zgodne jest z wspólnotowym ustawodawstwem celnym. W odniesieniu do tego pojęcia definicja ustawowa odsyła do wspólnotowego kodeksu celnego. Oznacza to, że eksport będzie stanowił wywóz towaru poza granice Unii Europejskiej.

Wywóz towarów z Polski do np. Wielkiej Brytanii w rozumieniu powyższych przepisów eksportem nie będzie, a zatem ograniczenia nie będą miały zastosowania (powyższe nie będzie dotyczyło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9111

Wydanie: 9111

Spis treści
Zamów abonament