W handlu towarami o znaczeniu strategicznym są istotne ograniczenia
Pomimo tendencji do znoszenia barier w handlu import i eksport niektórych produktów zaawansowanej technologii wiąże się z koniecznością uzyskiwania zgód lub dokonania innych czynności o charakterze administracyjnym
Sytuacja taka ma miejsce, gdy towar będący przedmiotem transakcji stanowi tzw. towar o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa i dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w rozumieniu ustawy z 29 listopada 2000 o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (DzU z 2004 r. nr 229, poz. 2315 ze zm.); dalej odpowiednio: ustawa, towary strategiczne.
Ze względu na to, że ograniczenia takie mogą dotyczyć wielu towarów, celowe jest przedstawienie kilku informacji o charakterze prawnym dotyczących wspomnianych barier w handlu.
Jaki zakres
Ograniczenia w handlu towarami strategicznymi dotyczą – oprócz eksportu i importu – również tranzytu, a także świadczenia usług pośrednictwa oraz pomocy technicznej. Pojęcie eksportu w rozumieniu omawianych przepisów zgodne jest z wspólnotowym ustawodawstwem celnym. W odniesieniu do tego pojęcia definicja ustawowa odsyła do wspólnotowego kodeksu celnego. Oznacza to, że eksport będzie stanowił wywóz towaru poza granice Unii Europejskiej.
Wywóz towarów z Polski do np. Wielkiej Brytanii w rozumieniu powyższych przepisów eksportem nie będzie, a zatem ograniczenia nie będą miały zastosowania (powyższe nie będzie dotyczyło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta