Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rezygnując z umowy, tracisz podwójnie

20 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Jeśli mimo wygrania przetargu nie dojdzie do podpisania kontraktu, jego organizator może zatrzymać wpłacone przez podatnika wadium. Utracone w ten sposób kwoty nie zwiększą jednak kosztów podatkowych

Co do tego w zasadzie zgodne są i organy podatkowe (w wydawanych interpretacjach), i sądy administracyjne (rozpatrujące skargi podatników na decyzje fiskusa). Odmienne rozstrzygnięcia są wyjątkiem.

Wymagania ustawowe

Z kodeksu cywilnego wynika, że umowa może być zawarta w drodze przetargu. Jego organizator może zastrzec, że przystępujący do przetargu powinien – pod rygorem niedopuszczenia – wpłacić określoną sumę albo ustanowić odpowiednie zabezpieczenie jej zapłaty (tzw. wadium).

Zabezpiecza w ten sposób swoje interesy. Jeśli bowiem uczestnik przetargu, mimo wyboru jego oferty, będzie uchylał się od zawarcia umowy, organizator przetargu może pobraną sumę zachować albo dochodzić zaspokojenia z przedmiotu zabezpieczenia. W pozostałych przypadkach zapłacone wadium powinien niezwłocznie zwrócić, a ustanowione zabezpieczenie wygasa.

Wadium zabezpiecza również interesy uczestnika przetargu, gdy od zawarcia umowy uchyla się jego organizator. W takiej sytuacji uczestnik przetargu, którego oferta została wybrana, może żądać zapłaty podwójnego wadium albo naprawienia szkody.

Regulacje ustawowe są jasne. Problemy pojawiają się jednak przy rozliczeniach podatkowych. Zwłaszcza wtedy, gdy podatnik startuje w przetargu, jego oferta wygrywa, ale ostatecznie do zawarcia umowy nie dochodzi (z różnych przyczyn, nie zawsze zawinionych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9111

Wydanie: 9111

Spis treści
Zamów abonament