Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostre rozliczenia

20 grudnia 2011 | Kultura | Barbara Hollender
„Róża” Wojciecha Smarzowskiego zachwyciła krytyków w Gdyni, wygrała też Warszawski Festiwal Filmowy. Do kin wejdzie 5 lutego
źródło: kino świat
„Róża” Wojciecha Smarzowskiego zachwyciła krytyków w Gdyni, wygrała też Warszawski Festiwal Filmowy. Do kin wejdzie 5 lutego

Reżyserzy zajęli się historią i dzisiejszą Polską, publiczność to doceniła

W 2011 roku powstało w Polsce ok. 50 filmów, większość przy wsparciu Polskiego Instytutu Filmowego. Zdobyły rekordową widownię. Już w połowie grudnia było to 11 milionów osób, dwa razy więcej niż rok temu.

Wróciły na ekran rozliczenia z historią. Obrazy często oparte na faktach, uczciwe. Antoni Krauze zrobił „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" – dawno oczekiwany film o wydarzeniach grudnia 1970 r.: skromny, niemal paradokumentalny, poruszający.

Akcja thrillera Waldemara Krzystka „80 milionów" toczy się w roku 1981, gdy działacze wrocławskiej „Solidarności" w przeddzień stanu wojennego uratowali z własnego konta 80 milionów złotych.

Agnieszka Holland cofnęła się do lat II wojny światowej i Holokaustu. Jej „W ciemności", również dzięki znakomitej kreacji Roberta Więckiewicza, jest opowieścią o dorastaniu do człowieczeństwa. Ale też refleksją o chęci przetrwania.

Wydarzeniem stała się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9111

Wydanie: 9111

Spis treści
Zamów abonament