Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po utracie pracy chorobówka zamiast macierzyńskiego

20 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Radosław Kaczmarek

Urodzenie dziecka po rozwiązaniu angażu nie daje kobiecie prawa do zasiłku z tego tytułu. Ale jeśli zachorowała będąc jeszcze na etacie, może pobierać inne świadczenia

Gdy ciężarna pracownica ma umowę podpisaną na czas nieokreślony, jest w najkorzystniejszej sytuacji. Pracodawca nie może jej wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w okresie ciąży ani podczas urlopu macierzyńskiego (chyba że dopuściła się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych), a po zakończeniu opieki nad dzieckiem musi ją przyjąć na dotychczasowe stanowisko.

Chronione, choć już w mniejszym zakresie, są również kobiety, które pracują na podstawie umów terminowych – zawartej na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy bądź na okres próbny przekraczający  miesiąc. Gdyby taka umowa miała ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, pracownica może spać spokojnie. Szef musi przedłużyć angaż do dnia urodzenia dziecka, a to zapewnia jej prawo do zasiłku macierzyńskiego.

- Byłam zatrudniona na czas określony od 1 czerwca 2010 do  31 maja 2011. W maju miałam poważną operację ortopedyczną, dlatego od 16 dnia tego miesiąca przebywałam na zwolnieniu lekarskim. W czerwcu dowiedziałam się, że jestem w trzecim miesiącu ciąży. Nieprzerwanie od dnia operacji korzystam ze zwolnień lekarskich, za które po wygaśnięciu umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9111

Wydanie: 9111

Spis treści
Zamów abonament