Nie dawaj 14 dni wolnego na przełomie roku
Planując podział wypoczynku w danym roku kalendarzowym, nie należy początku jego obowiązkowej, dwutygodniowej części wyznaczyć na koniec grudnia
Jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych jest prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Mimo zasady nieprzerwanego wypoczynku jest możliwość jego podziału na części, pod warunkiem że co najmniej jedna z nich będzie trwała nie krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Czy jednak ten 14-dniowy urlop powinien być zapewniony pracownikowi w każdym roku kalendarzowym, czy też jego część lub całość może zostać przeniesiona na rok kolejny, na zasadach urlopu zaległego?
Zdaniem niektórych ekspertów prawa, skoro prawnie dopuszczalne jest udzielenie pracownikowi nawet całego urlopu wypoczynkowego przysługującego w danym roku do końca września roku kolejnego (do końca 2011 r. do 31 marca), to tym samym można pozbawić pracownika 14-dniowego wypoczynku w danym roku.
Inni natomiast uznają, że wystarczy, by pracownik rozpoczął w danym roku kalendarzowym korzystanie z wypoczynku 14-dniowego, który zakończy już w kolejnym roku kalendarzowym. Jeszcze inny pogląd wskazuje na konieczność udzielenia urlopu wypoczynkowego w taki sposób, aby pracownik w każdym roku kalendarzowym miał zapewnione co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych odpoczynku.
Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Gdy pracodawca nie ma obowiązku jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta