Kreml stawia na szpiegów
Kolejne wpadki ukazują olbrzymią skalę rosyjskiej agentury na Zachodzie
Chociaż Wielka Brytania już kilka lat temu ostrzegała, że na jej terenie działa tylu rosyjskich szpiegów co w czasach zimnej wojny, liczba wykrywanych przypadków szpiegostwa budzi coraz większe zdumienie ekspertów. Nie ma praktycznie miesiąca, aby w którymś z zachodnich krajów nie namierzono szpiega Moskwy.
Pod koniec 2011 roku za szpiegostwo na rzecz Rosji skazano holenderskiego pilota Chrisa Vanekera. Na początku marca tego roku na lotnisku w Tallinie aresztowano wysokiego rangą pracownika służb bezpieczeństwa Alieksieja Dressena, gdy przekazywał kopertę z tajnymi informacjami swojej żonie wybierającej się w podróż do Moskwy.
Sprawa przypomniała skandal z 2008 roku, kiedy w Estonii zatrzymano szefa departamentu bezpieczeństwa w Ministerstwie Obrony Hermana Simma, który przekazywał Rosjanom tajemnice NATO, wyrządzając ogromne szkody Sojuszowi.
Nie ucichły jeszcze echa skandalu w Estonii, a na początku kwietnia schwytano kolejnego rosyjskiego szpiega. Tym razem w Holandii. Zdaniem mediów chodzi o 60-letniego Raymonda Poeteraya, który od 2008 roku był holenderskim wicekonsulem w Hongkongu.
Śledczy są przekonani, że Poeteray przekazywał informacje Andreasowi i Heidrun Anschlagom, małżeństwu Austriaków, które zostało aresztowane w Niemczech w październiku 2010 roku. To za ich pośrednictwem informacje miały trafiać do Rosji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta