W jakim trybie sąd rozpatrzy skargę audytora na dyscyplinarkę
Biegły rewident, któremu wymierzono karę dyscyplinarną, może się odwołać do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Problematyczne jest jednak, na jakich zasadach ma toczyć się postępowanie sądowe
Są też wątpliwości kto ma być jego stroną. Kwestie te nie zostały bowiem jednoznacznie uregulowane, a orzecznictwo Sądu Najwyższego jest niejednolite.
Kto orzeka
O odpowiedzialności dyscyplinarnej orzeka Krajowy Sąd Dyscyplinarny działający jako organ Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, która jest samorządem zawodowym biegłych rewidentów. Orzeczenie tego sądu nie ma jednak charakteru ostatecznego, gdyż przysługuje od niego możliwość złożenia odwołania.
Przewiduje to art. 41 ust. 1 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie >patrz ramka, według którego od orzeczeń Krajowego Sądu Dyscyplinarnego przysługuje obwinionemu, pokrzywdzonemu, Komisji Nadzoru Audytowego oraz Krajowemu Rzecznikowi Dyscyplinarnemu, a w przypadku wszczęcia postępowania dyscyplinarnego na wniosek, o którym mowa w art. 37 ust. 2, także Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów, Krajowej Komisji Nadzoru lub ministrowi sprawiedliwości – odwołanie do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania obwinionego, sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, jako sądu pierwszej instancji – w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem.
Kodeks postępowania cywilnego...
Prosta z pozoru regulacja zawarta w art. 41 ust. 1 ustawy wywołuje jednak w praktyce znaczne wątpliwości. Rozbieżne było też w tym zakresie stanowisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta