Jak założyć własny kantor
Każdą transakcję wpisuje się do specjalnej ewidencji. Wpis musi określać numer transakcji, datę realizacji, jej rodzaj, nazwę wymienianej waluty oraz równowartość w złotych wraz z określeniem jej kursu
Zbliżają się mistrzostwa w piłce nożnej UEFA Euro 2012 i wraz z nimi pojawi się w Polsce wielu kibiców posiadających obcą walutę, którzy będą poszukiwali możliwości jej wymiany na złotówki.
Mimo że obecnie istnieje dużo możliwości w miarę korzystnej wypłaty pieniędzy z konta za pośrednictwem bankomatu, to jednak z pewnością wiele osób obawia się wysokich opłat czy nieznanych sobie kursów walut stosowanych przez banki. W związku z tym można zakładać, że sporo kibiców zechce skorzystać z usługi wymiany waluty w kantorze.
Warto już teraz zastanowić się nad uruchomieniem takiej formy działalności gospodarczej, gdyż zgodnie z prawem jest ona regulowana w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do odpowiedniego rejestru. Jednocześnie warto poszukać dobrego miejsca do prowadzenia tego typu działalności, zlokalizowanego możliwie blisko lotniska, stacji kolejowych lub autobusowych czy też blisko głównych punktów komunikacyjnych w drodze na stadiony. Zasady prowadzenia kantorów określa ustawa z 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe.
Kto może być właścicielem
Kantor może prowadzić osoba fizyczna oraz osoba prawna. W obu przypadkach zgodnie z prawem osoby te lub organy je reprezentujące nie mogą być skazane prawomocnie wyrokiem za przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta