Nieznaczna ilość, znaczny problem
Posiadanie nieznacznej ilości narkotyków może być w określonych wypadkach całkowicie bezkarne – pisze prokurator Prokuratury Rejonowej w Żarach
Od 9 grudnia 2011 r. obowiązuje art. 62a ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (DzU nr 179, poz. 1485 ze zm.). Przyjęte w nim rozwiązanie jest zbliżone do poprzedniego – art. 48 ust. 4 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 1997 r. nie przewidywał karania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych na własny użytek w ilości nieznacznej. Oznaczało to konieczność umorzenia (odmowy wszczęcia) postępowania. Przepis ten został skreślony 12 grudnia 2000 r. (DzU nr 103, poz. 1097).
Art. 62a dzisiejszej ustawy ma dotyczyć osób dopuszczających się drobnych postaci przestępstwa posiadania narkotyków. Większość spraw podlegających kwalifikacji z art. 62 ust. 1 (tzw. zwykła ilość) oraz ust. 3 (wypadek mniejszej wagi) dotyczy dwóch rodzajów narkotyków – marihuany oraz amfetaminy.
Nieostre i ocenne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta