Działalność socjalna bez podatku
Firmy często finansują pracownikom ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych część wartości karnetów na basen lub siłownię. Pozostałą kwotę zatrudniony musi dopłacić. Pojawiają się wtedy wątpliwości, jak to rozliczyć
Nie jest bowiem jasne, czy przekazanie karnetu za częściową odpłatnością podlega VAT. Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zastanowić się, czy podatnik, zarządzając funduszem świadczeń socjalnych (zfśs), jest w tym zakresie podatnikiem VAT, czyli czy zarządzanie funduszem jest działalnością gospodarczą.
Czy to działalność gospodarcza
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy.
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).
Z kolei z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów (tj. przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta