Jak rozliczyć przychód z umorzenia
Zbycie w 2011 r. udziałów lub akcji w celu ich umorzenia opodatkowujemy tak, jak zwykłą sprzedaż
Umorzenie udziałów lub akcji przeprowadzane przez spółkę będącą ich emitentem może przybierać różną formę. I tak, w myśl kodeksu spółek handlowych, możemy mieć do czynienia z umorzeniem przymusowym (bez zgody wspólnika) lub umorzeniem dobrowolnym (za zgodą wspólnika). Przepisy przewidują również tzw. umorzenie warunkowe, czyli po zajściu określonego zdarzenia. Przy umorzeniu dobrowolnym dochodzi do nabycia udziałów/akcji przez spółkę.
Umorzenie akcji/udziałów od strony podatkowej wiąże się z uzyskaniem przez właściciela przychodu ze sprzedaży udziałów/akcji. Mieści się on w obrębie źródła kapitały pieniężne i jest opodatkowany 19-proc. podatkiem liniowym. Podstawą opodatkowania jest dochód, definiowany jako różnica między przychodem ze sprzedaży a kosztami jego uzyskania, na które składają się przede wszystkim wydatki związane z nabyciem umarzanych udziałów/akcji.
Jak było
Do końca 2010 r. dochód ze sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta