Firmy mogą sobie ułatwić dokonywanie wzajemnych rozliczeń
Zobowiązania można regulować za pomocą weksli i czeków, które pozwalają na wydłużenie zapłaty, i otrzymanie nieoprocentowanego kredytu. Nieprawidłowe posługiwanie się tymi dokumentami naraża jednak na odpowiedzialność karną
Weksel jest papierem wartościowym stanowiącym bezwarunkowe zobowiązanie do zapłacenia przez wystawcę lub osobę przez niego wskazaną określonej na dokumencie sumy pieniężnej w wyznaczonym terminie i miejscu. Najczęściej weksel jest wręczany przez dłużnika w związku z jakąś umową.
Weksel jest jednak zobowiązaniem samodzielnym, co oznacza, że jeśli znajdzie się w rękach osoby innej niż pierwotny kontrahent dłużnika, ten ostatni będzie musiał zapłacić tej osobie bez względu na to, czy umowa, którą zabezpieczył wekslem, została prawidłowo zawarta i niezależnie od tego, czy kontrahent jej dotrzymał.
Zaletą weksla jest to, że można go wykorzystywać w różnych sytuacjach. Przede wszystkim może on zastępować pieniądz, a więc być środkiem regulowania zobowiązań. Dodatkowo weksel może stanowić środek szybkiego dochodzenia roszczeń w stosunku do wystawcy weksla, dlatego często stanowi zabezpieczenie kredytu, pożyczki lub innych operacji gospodarczych.
Ten papier wartościowy pełni też funkcję kredytową, bowiem powoduje wydłużenie faktycznej zapłaty zobowiązania. Wreszcie weksel pełni też funkcję obiegową, bowiem może być przekazywany z rąk do rąk przez indos, czyli odpowiednie oświadczenie dotychczasowego posiadacza na odwrocie weksla.
Rodzaje papierów
Prawo wekslowe wyróżnia dwa rodzaje weksli: własny i trasowany. Najczęściej używany jest dokument zwany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta