Sędziowie w Strasburgu potrzebują szybkiej ścieżki
Trybunał w Strasburgu mógłby wydawać na wniosek sądów krajowych wyższych instancji opinie doradcze. Byłyby to niewiążące wskazówki interpretacyjne dla tych sądów – pisze koordynatorka „Europy praw człowieka” Fundacji Helsińskiej
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) padł ofiarą własnego sukcesu. Z powodu dużej liczby wnoszonych spraw na rozstrzygnięcia trzeba czekać latami. W samym 2011 r. do Trybunału wpłynęło 64,5 tys. spraw (5035 z Polski), a łącznie było ich blisko 160 tys. Dla usprawnienia funkcjonowania ETPC już trzy lata temu podjęto działania reformatorskie. Obecnie trwają prace nad kolejną deklaracją, która ma być podpisana 18 – 20 kwietnia w Brighton.
Projekt deklaracji z Brighton
W ciągu trzech ostatnich lat grupy eksperckie wypracowywały kilka usprawniających propozycji zmian. Dyskutowano o możliwości wprowadzenia opłat za skargi, obowiązkowej reprezentacji przez adwokata, powołaniu instytucji młodszych sędziów, zajmujących się sprawami mniejszej wagi oraz wprowadzeniu sankcji finansowych za skargi niedopuszczalne. Część proponowanych zmian niewątpliwie uderzyłaby w system skarg indywidualnych, ograniczając ich liczbę.
W toku prac, chcąc potwierdzić wolę reformatorską, rządy państw członkowskich Rady Europy podpisały dwie deklaracje o charakterze politycznym (w 2010 r. w Interlaken oraz w 2011 r. w Izmirze). Zakreślono w nich ramy i kierunki reformy.
Nadszedł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta