Żeby mieć wolny tydzień w maju 2012 r., nie trzeba brać urlopu
Nawet w samorządzie pracę można tak zaplanować, aby zatrudnieni odpoczywali w długi weekend majowy. Nie zawsze się to uda w stosunku do kierowców i osób niepełnosprawnych
W 2012 r. dni wolne 1 i 3 maja przypadają w środku tygodnia, odpowiednio we wtorek i czwartek. Utrudnia to zaplanowanie pracownikom długiego weekendu majowego. Nie oznacza jednak, że jedynym wyjściem z sytuacji jest wypisywanie przez zatrudnionych wniosków urlopowych.
Przy odrobinie dobrej woli większości uda się zaplanować w maju 2012 r. nawet tydzień wolnego. Dla pracodawcy ma to tę zaletę, że nie będzie musiał planować pracy i otwierać zakładu dla kilku osób, które nie wyrażą woli skorzystania w tym okresie z urlopu wypoczynkowego. Poza tym wypoczynek może pozytywnie wpłynąć na efektywność pracy w dalszej części miesiąca.
Ile godzin w pracy
Wymiar czasu pracy w maju wynosi 168 godzin. Poza czterema tygodniami pracy występują bowiem w tym miesiącu jeszcze trzy robocze dni wystające (29 – 31 maja), a także dwa święta przypadające od poniedziałku do piątku, obniżające wymiar czasu pracy.
Nominalny czas pracy w maju należy obliczyć następująco:
4 tyg. x 40 godz. + 3 dni x 8 godz. – 2 dni x 8 godz. = 168 godzin
Plan w systemie równoważnym
Najłatwiej zaplanować długi weekend majowy pracownikom zatrudnionym w równoważnym czasie pracy. Przyczynia się do tego możliwość rekompensowania przedłużonych dobowych wymiarów czasu pracy udzielaniem dodatkowych dni wolnych od pracy. Przepis nie wskazuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta