Który numer wpisywać w deklaracjach
Od 1 stycznia 2012 r. większość osób w formularzach podatkowych podaje PESEL. NIP, co do zasady, używają tylko przedsiębiorcy oraz płatnicy podatków i składek ZUS. Reguły te nie zawsze łatwo zastosować
Przedsiębiorcy składają deklaracje nie tylko dotyczące rozliczeń firmy, ale także z nią niezwiązane, np. wykazują dochody z giełdy (w PIT-38) albo opodatkowane ryczałtem przychody z najmu mieszkania należącego do prywatnego majątku (w PIT-28). Czy w deklaracjach tych należy podawać NIP czy PESEL?
Odpowiada Renata Domasiewicz naczelnik Wydziału Krajowej Ewidencji Podatników w Departamencie Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów :
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w art. 3 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn.DzU z 2004 r., nr 269, poz. 2681 ze zm. – dalej ustawa o NIP). Z tego przepisu wynika, że w przypadku podatników będących osobami fizycznymi nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami VAT identyfikatorem podatkowym jest PESEL.
Pozostałe podmioty, w tym osoby fizyczne nieposiadające PESEL (czyli przede wszystkim obywatele innych państw rozliczający się z polskim fiskusem), muszą używać NIP. Oznacza to, że o zastosowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta