Ratunku! To nie jest spółka, którą chciałem kupić
Warto uzupełnić umowę sprzedaży udziałów/akcji spółek kapitałowych o mechanizmy zabezpieczające interesy kupującego, na wypadek gdyby oświadczenia i zapewnienia sprzedającego okazały się nieprawdziwe
Coraz częściej spotykanym zjawiskiem w praktyce obrotu gospodarczego jest konieczność dochodzenia przed sądem odszkodowania z tytułu nieprawdziwych oświadczeń zawartych w umowie sprzedaży udziałów spółki kapitałowej (ang. share purchase agreement – dalej: „umowy SPA”). Dotyczy to w równej mierze oświadczeń złożonych przez sprzedającego, jak i kupującego.
W ostatnim czasie coraz częściej kupujący – wkraczając z wielkimi planami w nowy obszar działalności – przekonują się, że rzeczywistość odbiega zdecydowanie od tej przedstawionej w umowach SPA. Jest to szczególnie dotkliwe, gdy nieprawdziwość zapewnień dotyczy kondycji finansowej nabywanej spółki.
Przyczyny takiego stanu rzeczy niekoniecznie muszą wynikać ze złej woli sprzedającego czy z braku uczciwości kupieckiej. Najprostsza i nieświadoma przyczyna to brak wystarczającej wiedzy po stronie sprzedającego. Tak może się stać,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta