Nękanie i zastraszanie załogi to zachowania zabronione
Szef musi przeciwdziałać szykanowaniu podwładnego. To jego podstawowy obowiązek. Nawet jeśli wykaże, że nie doszło do mobbingu, może zapłacić odszkodowanie za naruszenie dóbr osobistych pracownika
Może się zdarzyć, że wobec pracownika będą miały miejsce zachowania opisane w przepisie o mobbingu, tyle że nie nastąpi skutek w postaci rozstroju zdrowia. Może też być tak, że karygodne zachowania będą incydentalne. Ale to wcale nie oznacza, że pracodawca pozostanie wtedy bezkarny.
Będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych pracownika.
Jaka definicja
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym jego nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie zatrudnionego, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniego zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Natomiast ten, kto wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta