Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową nie zawsze wolne od PCC
Podatek od przekształcenia należy się wtedy, gdy jego wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego. Ta pozornie prosta zasada wywołuje spory
Organy podatkowe uważają bowiem, że opodatkowana jest różnica pomiędzy kapitałem zakładowym przekształcanej spółki kapitałowej, a wartością majątku przekształconej spółki osobowej. Niestety sądy administracyjne przyznają im rację.
Co wynika z ustawy podatkowej
Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) opodatkowaniu 0,5-proc. stawką podlega m.in. zmiana umowy spółki. Przekształcenie spółek uważa się za zmianę umowy spółki, jeżeli jego wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego (art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy).
W tym przypadku, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f) podstawą opodatkowania jest wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia. Na mocy art. 9 pkt 11 lit. a) ustawy o PCC od podatku zwolniona jest jednak zmiana umowy spółki związana z jej przekształceniem, w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana PCC lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany.
Istotą przekształcenia spółki kapitałowej jest kontynuacja jej bytu prawnego przez spółkę osobową. Z perspektywy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta