Bat tylko na niektórych
Błędy w oświadczeniach majątkowych mogą zaprowadzić przed sąd. Ale nie prominentnych polityków
Obowiązek ujawniania oświadczeń majątkowych od ponad dziesięciu lat mają urzędnicy administracji centralnej, posłowie, senatorowie, radni, burmistrzowie, wójtowie i prezydenci miast. Cel: przeciwdziałanie korupcji. Mimo że za złożenie nieprawdziwego oświadczenia grożą sankcje karne, nie są one – jak pokazuje praktyka – nieuchronne.
Centralne Biuro Antykorupcyjne przebadało oświadczenia majątkowe 232 osób za lata 2005 – 2010. W 73 przypadkach złożyło zawiadomienia do prokuratur o możliwości popełnienia przestępstwa. Efekt? Zarzuty usłyszeli tylko nieliczni, i to tylko urzędnicy niższego szczebla. Pierwszy garnitur polityków wychodzi z takich spraw obronną ręką. Prokuratura, nawet jeśli przyznaje, że w oświadczeniach minęli się z prawdą, nie wpisując domu czy konta bankowego, uznaje, że nie było to działanie celowe....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta