Tylko przed polskim notariuszem
W przypadku zbycia nieruchomości położonej w Polsce, wchodzącej w skład przedsiębiorstwa, umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego
Doradztwo prawne związane z obsługą transakcji sprzedaży przedsiębiorstwa z elementem zagranicznym należy do standardowego katalogu usług świadczonych przez wiele kancelarii prawnych. Przez ostatnie lata praktyka i spory dorobek piśmienniczy pozwoliły wyodrębnić istotne zagadnienia prawne, jakie wiążą się z tego rodzajami transakcjami, i wypracować korzystne rozwiązania umożliwiające sprawne przeprowadzenie transakcji.
Już standardowo, można powiedzieć, czerpiąc z anglosaskiej tradycji prawnej, wyróżniamy zbycie przedsiębiorstwa poprzez asset deal, czyli w drodze sukcesji singularnej oraz poprzez zbycie udziałów lub akcji spółki, do której należy przedsiębiorstwo, czyli tzw. share deal.
Od 16 maja 2011 roku, tj. od dnia wejścia w życie nowej ustawy z 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe (dalej: ustawa), do listy ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, przygotowując transakcję typu asset deal, prawnicy winni są doliczyć kolejny stały element. Mowa o formie czynności prawnej zastrzeżonej dla rozporządzeń dotyczących nieruchomości.
Zbycie firmy
Modelowy asset deal, przedmiotem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta