Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybkie rozstanie może firmę sporo kosztować

26 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Justyna Bocian

Pracownik, z którym szef bezprawnie rozstał się bez wypowiedzenia, może uzyskać w sądzie cywilnym dodatkowe odszkodowanie. Ale doprowadzenie do takiego finału to dla zwolnionego spory wysiłek

Aleksandra Minkowicz-Flanek

Justyna Bocian

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 27 listopada 2007 r. (SK 18/05) uznał, że ograniczenie sankcji finansowej do równowartości trzymiesięcznego wynagrodzenia za bezprawne rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest niezgodne z konstytucją. W takiej sytuacji pracownikowi wolno dochodzić odszkodowania w pełnej wysokości poniesionej szkody.

Wyrok ten pozwala określić, jakie okoliczności faktyczne uwzględnić oraz które przepisy stosować przy przyznawaniu pracownikowi dodatkowego odszkodowania.

Jakie konsekwencje wyroku

TK stwierdził, że przysługujące na podstawie art. 58 k.p. świadczenie nie ma charakteru odszkodowania, ale sankcji za bezprawne działanie pracodawcy. W konsekwencji szkodę wyrządzoną pracownikowi przez bezprawne rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia należy oceniać zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Pracownik musi udowodnić powstałą szkodę, aby dostać dodatkowe odszkodowanie.

Przykładem takiej szkody może być utrata prawa do wcześniejszej emerytury, odprawy emerytalnej, nagrody z zysku przedsiębiorstwa, korzyści wynikłych z pozbawienia prawa do ponownego zatrudnienia.

Zatem jeżeli z powodu bezprawnego rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia pracownik utracił prawo do świadczeń, jakie nabyłby na podstawie prawa pracy (chodzi tu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9218

Wydanie: 9218

«
  • kwiecień
  • 2012
»
PnWtŚrCzPtSbNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Spis treści
Zamów abonament