Współpraca samorządów jest w Europie potrzebna jak nigdy dotąd
Rozmowa | Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego
„Partnerstwo instytucjonalne i gospodarcze szansą na zrównoważony rozwój regionów Europy" to temat tegorocznego spotkania, które odbędzie się w Szczecinie. W obliczu jakich problemów i wyzwań stoi dziś Polska?
Tegoroczne forum dotyczyć będzie polityki wymiaru wschodniego, ale również tematów bieżących związanych m.in. z realizacją strategii Europa 2020. Będziemy rozmawiali o inwestycjach zagranicznych jako czynniku wzrostu regionalnego, o konsolidacji terytorialnej samorządów oraz o gospodarce samorządowej. Dziś to na samorządach spoczywa odpowiedzialność za rozwój i pomyślność terytorialnych wspólnot. Sojuszników w prowadzeniu tego dzieła trzeba szukać na wszystkich frontach. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że tym najważniejszym są instrumenty unijnej polityki spójności. Polskie województwa udowodniły, że chcą i potrafią z nich korzystać. Teraz muszą przekonać, że strumień funduszy strukturalnych warto kierować przede wszystkim do regionów, że regionalny udział w ogólnej puli środków unijnych musi być większy.
Dlaczego tak ważna jest współpraca samorządów terytorialnych? Czy są one w stanie wypracować kompromis?
We współczesnej Europie, która walczy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta