Pensję wyegzekwuje komornik, ale z ZUS-em rozliczy się szef
Gdy do wypłaty wynagrodzenia przymusi pracodawcę organ egzekucyjny, to i tak na tym pierwszym ciąży obowiązek rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne. Jedynie zdrowotną nie musi się zajmować
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenia, nie rzadziej niż raz w miesiącu. Pracownicy powinni przy tym otrzymać pensję za dany miesiąc najpóźniej 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego.
Gdy pracodawca nie wywiązuje się z tych obowiązków, zatrudniony może wystąpić do sądu z roszczeniem o wypłatę należnego wynagrodzenia. Jeżeli prawomocny wyrok nie pomoże, po zaopatrzeniu go w klauzulę wykonalności posłuży on pracownikowi za podstawę wystąpienia do komornika o egzekucję przysługujących mu należności.
Ponieważ wyegzekwowane pieniądze organ egzekucyjny przekazuje bezpośrednio pracownikowi, płatnicy często mają wątpliwości, czy powinni składać w ZUS dokumenty rozliczeniowe i naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od przekazanego w tym trybie wynagrodzenia.
Bez opłat wyjątkowo
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie uwzględnia się w niej wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków. Tak wynika z art.18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.); dalej ustawa o s.u.s.
Od składek zwolnione są również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta