Oszustwo lub fałszerstwo to koniec kariery
Wydalenia z adwokatury orzekano za niezgodną z prawem pomoc klientom, a zakaz wykonywania zawodu radcy – za złe rozliczenia z nimi
Najsurowszą karę, czyli wydalenie z adwokatury lub zakaz wykonywania zawodu radcy prawnego, sądy dyscyplinarne obu korporacji orzekają ostrożnie.
– Jej zastosowanie uzasadniają naprawdę najpoważniejsze przewinienia – mówi „Rz" Jarosław Sobutka, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego przy Krajowej Izbie Radców Prawnych.
Ten sąd ostatni raz podjął decyzję o pozbawieniu praw do wykonywania zawodu w 2008 r. W ubiegłym roku orzekły tę karę dwa razy okręgowe sądy radcowskie (odwołanie od tych orzeczeń może rozpatrywać WSD). W obu przypadkach chodziło o niewłaściwe rozliczenie z klientem. Jeden z radców odpowiadał za zmianę kwoty wynagrodzenia na umowie z klientem. Inny nie rozliczył się z pieniędzy, które pobrał w imieniu klienta.
Prawo do powrotu
O wydaleniu z adwokatury zdecydował w 2011 r. dwa razy Wyższy Sąd Dyscyplinarny działający przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. W poprzedniej kadencji (od października 2007 do czerwca 2010 r.)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta