Wiele wspólnych spraw
Rozmowa | Albrecht Lempp, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Ponaddwudziestoletnia działalność fundacji to okres fundamentalnych zmian w Polsce i konieczność odnajdywania się w nowych warunkach.
Przez te lata staraliśmy się dopasować do bieżącej sytuacji w Polsce. W roku 1991, kiedy fundacja zaczęła funkcjonować, Polska miała zupełnie inny układ administracyjny i potrzeby. Reformy i nowy podział administracyjny kraju nastąpiły pod koniec lat 90., gdy premierem był Jerzy Buzek. Zmienili się wtedy partnerzy, z którymi współpracowaliśmy, lub występowali oni w nowych konfiguracjach. Dwadzieścia lat temu złoty nie był jeszcze wymienialny. Miało to też wpływ na sposób naszego działania. Powołując do życia Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, rządy Polski i Niemiec postanowiły, że pieniądze przeznaczone na działalność fundacji będą wydatkowane wyłącznie w Polsce. Dziś oczywiście takich ograniczeń już nie ma i możemy wspierać nasze działania nie tylko w Polsce i w Niemczech, ale także w innych krajach. To były pozornie niewielkie zmiany, jednak gdy spojrzymy na ich skutki, widzimy jak daleko sięgnęły. W 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Czas przed Unią był w pewnym sensie okresem przygotowawczym, także pod kątem finansowania dużych inwestycji i zmian w infrastrukturze, fundacja bowiem przed przystąpieniem Polski do UE wspierała duże inwestycje, które teraz wspierane są ze środków unijnych. Dodatkowo warto pamiętać, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta