Nielojalność grozi rozstaniem
Jeśli pracownik prowadzi działalność konkurencyjną wobec pracodawcy i rażąco narusza obowiązek dbania o dobro zakładu, szef może z nim rozwiązać angaż bez wypowiedzenia z jego winy
Pracownik ma dbać o dobro zakładu pracy. To jeden z podstawowych obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Dlatego w razie ciężkiego naruszenia tej powinności szef może w sposób uzasadniony rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy.
Dbałość o zakład
Dobro zakładu pracy obejmuje jego istnienie, rozwój oraz sprawne funkcjonowanie. Jednym z podstawowych obowiązków pracowników uczyniono ten dotyczący dbałości o dobro ich zakładu. Wprost wynika on z art. 100 § 2 pkt 4 k.p.
Wymóg dbania o dobro zakładu ma szeroki zakres i obejmuje powinność dbania o jego mienie oraz jego wartości niematerialne (np. uznaną markę, dobre imię czy renomę na rynku). Zarazem obowiązek ten można też rozumieć jako zakaz szkodzenia przez pracownika pracodawcy i jednocześnie nakaz pozytywnego działania w interesie firmy stosownie do potrzeby i możliwości, także ponad zwykły obowiązek (np. przez pracę w nadgodzinach). Warto też zaznaczyć, że przewidziana w art. 100 § 2 pkt 4 k.p. dbałość pracownika o dobro zakładu to dbałość o zakład rozumiany przedmiotowo jako jednostka organizacyjna będąca miejscem pracy.
Tak wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 9 lutego 2006 r. (II PK 160/05). Dodał, że dobro zakładu pracy jest wspólną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta