Wyroby przekazywane do testów i degustacji nie są obciążone VAT
Wręczenie próbek towarów nie podlega VAT. Ta zasada nie budzi większych wątpliwości u producentów artykułów spożywczych. Firmy handlujące maszynami przemysłowymi nie wiedzą jednak, czy ona także ich dotyczy
Chodzi o artykuł 7 ust. 3 ustawy o VAT. Wynika z niego, że przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek nie uznaje się za dostawę towarów. Nie dokumentuje się więc go fakturą i nie odprowadza VAT należnego. Jednocześnie nie wpływa to na prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie zakupu towarów i usług.
Próbka zastała zdefiniowana w art. 7 ust. 7 ustawy o VAT. Mówi on, że jest to niewielka ilość towaru reprezentująca określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.
Z punktu widzenia rozliczania VAT możliwość powołania się na art. 7 ust. 3 i 7 ustawy o VAT jest bardzo korzystna. Zakwestionowanie tego prawa w czasie ewentualnej kontroli może być natomiast kosztowne. Nic więc dziwnego, że firmy starają się zabezpieczyć swoje interesy, uzyskując korzystną interpretację.
Kaszanka i salceson
W odpowiedzi z 6 marca 2012 r. (IPPP1/443-55/12-2/EK) Izba Skarbowa w Warszawie zajmowała się pytaniem producenta wędlin i wyrobów garmażeryjnych. W celach promocyjnych przekazuje on swoje produkty do degustacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta