Optymalny grafik dla sezonowych
Angażując do zadań latem, szef musi przede wszystkim zdecydować o systemie czasu pracy, w jakim zatrudni te osoby. To może przesądzić nawet o niższych kosztach takich umów
Co roku w miesiącach letnich, najczęściej w budownictwie lub rolnictwie, wzrasta zapotrzebowanie na wykonujących tzw. prace sezonowe. Konieczność pozyskania nowych pracowników uruchamia także potrzebę ustalenia formy zatrudnienia tych osób oraz wybrania dla nich optymalnego sytemu czasu pracy.
Czym się kierować
Dokonując tego wyboru, szef musi brać pod uwagę przede wszystkim specyfikę pracy w zakładzie, np. godziny jego funkcjonowania, liczbę osób niezbędnych do obsługi jednej zmiany roboczej. Nieodpowiedni system będzie naruszał przepisy o czasie pracy, jak i generował nieopłacalną dla firmy pracę w godzinach nadliczbowych. Wybierając system, szef musi kierować się zatem jego niezbędnymi aspektami, a nie tylko możliwością zaplanowania załodze dłuższej pracy.
Bardzo ważnym elementem związanym z doborem systemu jest długość okresu rozliczeniowego, jaki został dla niego przewidziany w kodeksie pracy. Dłuższe okresy są dla pracodawcy zawsze korzystniejsze. Umożliwiają bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy podwładnego, pozwalając na zaplanowanie dłuższego miesięcznego wymiaru czasu pracy i następnie skrócenie go w pozostałych miesiącach. Dzięki temu pracodawca uniknie wypłacania wynagrodzenia za nadgodziny.
Elastyczne przepisy
W zależności od specyfiki wykonywania pracy sezonowej u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta