Wielkie zamieszanie wokół adresu przedsiębiorcy
Zasady ujawniania adresów przedsiębiorcy są wadliwe – uważa sędzia, przewodniczący V Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego w Koszalinie
Centralna Ewidencja Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) zastąpiła 1 lipca 2011 r. gminne ewidencje działalności gospodarczej. Jej zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie (art. 23 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej; dalej uosdg) informacji o osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą samodzielnie lub w ramach umowy spółki cywilnej.
Zakres danych pozyskiwanych i udostępnianych przez gminne ewidencje obejmował m.in. informacje o adresie zamieszkania przedsiębiorcy (przyjmowano, że dane ewidencyjne nie podlegają ochronie na podstawie przepisów ustawy o ochronie danych osobowych; wyrok NSA z 15 marca 2010 r., I OSK 756/09).
Zakres informacji podlegających wpisowi do CEIDG obejmuje m.in. oznaczenie miejsca i adresu zamieszkania przedsiębiorcy, jego adres do doręczeń oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza (art. 25 uosdg). Odmiennie niż ewidencje gminne CEIDG – z zasady – nie ujawnia na swej stronie internetowej adresu zamieszkania przedsiębiorcy; chyba że jest on taki sam jak miejsce wykonywania działalności gospodarczej (art. 37 ust. pkt 1 uosdg). Ale nawet wówczas nie sposób ustalić, czy adres zamieszkania przedsiębiorcy został faktycznie ujawniony, bo brak jakiejkolwiek wzmianki o zbieżności owych adresów. Z tego samego powodu nie jest możliwe ustalenie, czy adres zamieszkania przedsiębiorcy nie pokrywa się z tym do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta