Zapłata podatku musi być zgodna z ustawą o usługach płatniczych
Banki i inne instytucje płatnicze mają tylko jeden dzień na przekazanie wpłaconej przez podatnika daniny na rachunek urzędu skarbowego. Wcześniej było to pięć dni roboczych
Taką zmianę wprowadziła ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, która weszła w życie 21 października 2011 r. >patrz ramka. Za jej sprawą zmieniły się również przepisy ordynacji podatkowej.
Terminy dla podatników i dla instytucji
Od 24 października 2011 r. art. 60 otrzymał nowe brzmienie. Zgodnie z nim za termin zapłaty podatku uważa się:
- przy zapłacie gotówką – dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, biurze usług płatniczych lub w instytucji płatniczej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta;
- w obrocie bezgotówkowym – dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub rachunku płatniczego podatnika w instytucji płatniczej na podstawie polecenia przelewu.
- w przypadku polecenia przelewu z rachunku bankowego podatnika w banku lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta