Szef w popłochu, gdy dawny pracownik zechce wrócić do firmy
Coraz bardziej iluzoryczne jest prawo zwolnionych w masowych redukcjach do ponownego zatrudnienia. Pracodawcy wolą angażować na umowy cywilne niż o pracę
Przewidziane w art. 9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych) to dla zwolnionych przy grupowych redukcjach źródło szczególnych uprawnień, a dla pracodawców nierzadko – nieoczekiwanych perturbacji.
Przepis jest sformułowany jasno. W razie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej pracodawca powinien zatrudnić pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia, jeżeli zwolniony zgłosi zamiar podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy w ciągu roku od rozwiązania z nim stosunku pracy. Powinien go przyjąć w okresie 15 miesięcy od rozstania.
Oferta na odchodne
Po spełnieniu tych warunków, tj. zgłoszenia przez zwolnionego oferty zatrudnienia byłemu pracodawcy przed upływem roku od zwolnienia i przyjmowania do pracy w tej samej grupie do upływu 15 miesięcy od zwolnienia – nie ma zmiłuj. Szef...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta