Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób tworzyć i zmieniać plan wykonywania obowiązków

14 maja 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

Często rozkład czasu pracy i harmonogram utożsamia się. Tymczasem kodeks pracy nie zawiera definicji tych pojęć, brakuje też wyraźnych zasad ich tworzenia. W praktyce pomagają interpretacje urzędowe

Rozkład czasu pracy reguluje organizację czasu pracy w zakładzie. Zgodnie z art. 150 § 1 k.p. ustala się go w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu pracodawcy, jeśli nie jest on objęty układem i zatrudnia do 20 pracowników.

Wśród specjalistów przeważa pogląd, zgodnie z którym przez rozkład czasu pracy należy rozumieć model organizacji czasu pracy pracowników zakładu. Powinien on określać czas, w którym podwładny pozostaje w dyspozycji pracodawcy na wyznaczonym stanowisku, przerwy oraz przyjęty okres rozliczeniowy.

Rozkład powinien więc precyzować, jak zostanie zagospodarowany nominalny czas pracy obowiązujący pracownika zgodnie z umową, a przez to pośrednio, kiedy będzie on korzystał z czasu wolnego od zadań.

Stały lub zmienny

Rozkład czasu pracy określony w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu może być stały. W takim wypadku musi określać godziny rozpoczynania i kończenia pracy, wskazywać dni ustawowo wolne od pracy oraz wolne wynikające z planowania czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, jak i przysługujące przerwy w pracy.

Możliwość uregulowania rozkładów czasu pracy w przepisach wewnątrzzakładowych występuje jedynie u zatrudnionych w sztywnym rozkładzie. Należy przez to rozumieć tych, którzy zawsze pracują w tych samych dniach i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9231

Wydanie: 9231

Spis treści
Zamów abonament