Deweloper wybuduje, a nabywca wpłaci na rachunek
Umowa deweloperska, w myśl nowych przepisów, może zostać zawarta tylko w formie aktu notarialnego
Uchwalona 16 września 2011 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (dalej: ustawa) weszła w życie 29 kwietnia 2012 r. Jej uchwalenie było podyktowane zamiarem uregulowania i prawnego usankcjonowania przyjętej w obrocie praktyki ochrony interesów nabywców mieszkań lub domów. Określa ona m.in. zasady ochrony praw majątkowych nabywcy prawa własności lokalu bądź domu jednorodzinnego.
Jaki status prawny
Deweloperowi przysługuje status prawny przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Status taki nie jest bez znaczenia, gdyż zasady ogólne prawa cywilnego nakazują stosować względem przedsiębiorców tzw. podwyższone standardy przy wykonywaniu przez nich działalności gospodarczej (art. 355 § 2 kodeksu cywilnego).
To znaczy m.in., że – zawierając umowę z nabywcą lokalu bądź domu – przedsiębiorca nie powinien skutecznie powoływać się na nieznajomość uregulowań ustawy czy określonych w niej standardów.
Kim jest nabywca
Ustawa zawiera definicję legalną „nabywcy”. Niestety, na pierwszy rzut oka rzuca się niezrozumiała koncepcja prawodawcy, by uznać za nabywców jedynie osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta