Sam angaż nie wystarczy
Każdy nowy zatrudniony w ciągu siedmiu dni od podpisania umowy powinien otrzymać pisemną, konkretną informację o warunkach pracy i płacy. O ich zmianie szef musi go każdorazowo poinformować
Dane o warunkach zatrudnienia nieobjęte treścią angażu należy przekazywać indywidualnie każdemu w formie odrębnego pisemnego dokumentu. Nie może to być załącznik do zawartego kontraktu. Obowiązek ten wynika z art. 29 § 3 k.p. Dotyczy to nie tylko zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (bez względu na jej rodzaj), ale również mianowania, powołania, wyboru czy spółdzielczej umowy o pracę.
Do ręki
Zawiadomienie ma charakter indywidualny i musi być dostosowane do konkretnej osoby i przekazane odrębnie każdemu pracownikowi. Szef nie może więc zwolnić się z tego obowiązku, wręczając podwładnemu wyciąg z kodeksu pracy, kserując niektóre jego strony, zamieszczając wymienione informacje w regulaminie pracy, wywieszając je na tablicy ogłoszeń czy przesyłając je obiegiem załodze.
Kodeks pracy dopuszcza dwie formy informacji: opisową (art. 29 § 3 k.p.) albo uproszczoną (art. 29 § 31 k.p.). Pierwsza zawiera opis warunków zatrudnienia wynikający z prawa pracy. Natomiast w drugiej wskazuje się tylko konkretne przepisy dotyczące poszczególnych warunków zatrudnienia. Chodzi tu o regulacje prawa pracy w znaczeniu określonym przez art. 9 k.p.c.
Należy zatem brać pod uwagę kodeks pracy oraz inne ustawy i akty wykonawcze, określające prawa i obowiązki stron, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta