Co się zmieni w umowie z Cyprem
Polski udziałowiec cypryjskiej spółki najprawdopodobniej już od 1 stycznia 2013 r. zapłaci o ponad połowę wyższy niż dziś podatek od dywidendy. Jednak nie wszystkie korzyści znikną
Ze względu na wewnętrzne uregulowania podatkowe oraz korzystną umową o unikaniu podwójnego opodatkowania Cypr jest obecnie najpopularniejszą jurysdykcją, która umożliwia polskim przedsiębiorcom osiąganie oszczędności podatkowych. 22 marca 2012 r. został jednak podpisany protokół do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Cyprem, w znaczący sposób zmieniający jej postanowienia.
Czy w związku z tym Cypr zachowa w dalszym ciągu swoją atrakcyjność dla polskich przedsiębiorców? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, co się zmieni.
Chyba najważniejszą zmianą wprowadzoną protokołem jest zniesienie klauzuli tax sparing.
Koniec klauzuli tax sparing
Pozwala ona na zmniejszenie efektywnej stawki podatku od dywidend. Obecnie umowa wskazuje, że polski rezydent podatkowy otrzymujący dywidendę ze spółki cypryjskiej może odliczyć od 19-proc. podatku w Polsce podatek, który mógłby zostać nałożony na Cyprze. Zgodnie z umową Cypr może natomiast nałożyć na dywidendy wypłacane do Polski podatek w wysokości 10 proc. Cypr – zgodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta