Okno na antyczny świat
Naukowcy polscy i amerykańscy badają port Berenike nad Morzem Czerwonym
Misją Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego kierują wspólnie dr Iwona Zych z UW i dr Steve Sidebotham z Uniwersytetu Delaware. Przed rokiem „Rz" informowała o odkryciu tam magazynów i lin cumowniczych. Tegoroczne wykopaliska przyniosły więcej zaskakujących informacji.
Stanowisko archeologiczne Berenike znajduje się obecnie w kurorcie Madinat al Haras w południowo-wschodnim Egipcie, 450 km na południe od Hurgady. Nazwę starożytnemu miastu nadano na cześć Bereniki, matki władcy Egiptu Ptolemeusza II. Do portu zawijały statki z Indii, Cejlonu, południowej Arabii, Afryki, przywoziły kamienie szlachetne, przyprawy, kość słoniową, drewno, jedwab.
Stosując nowoczesne metody geofizyczne (m.in. georadar) i wiercenia geologiczne, badacze odtworzyli przebieg starożytnej linii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta