Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od wynagrodzenia prokurenta nie pobiera się zaliczki

19 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Krzysztof Rustecki

Kwota otrzymywana za reprezentowanie spółki jest przychodem z innych źródeł. Podatek od niej odprowadza się w zeznaniu rocznym. Jest on obliczany według skali

- Zarząd spółki z o.o. na podstawie uchwały powołał prokurenta i przyznał mu z tego tytułu wynagrodzenie. Osoba ta otrzymuje też należności w związku z jej podróżami służbowymi związanymi z wykonywanymi przez nią czynnościami. Prokurent ten nie jest pracownikiem spółki, jak i nie wykonuje swoich czynności w ramach działalności gospodarczej. Jak rozliczać jego przychody? – pyta czytelnik.

Prokurent nie wykonuje swoich czynności na podstawie umowy o pracę ani umowy zlecenia czy o dzieło. Nie jest też z tego tytułu osobą należącą do składu zarządu, rady nadzorczej lub innego organu stanowiącego osoby prawnej.

Przyznawanego mu wynagrodzenia nie można więc zakwalifikować ani do przychodów z pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 12 ustawy o PIT), ani do działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 w zawiązku z art. 13 ustawy o PIT). Nie są to także przychody ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 3 – 8 ustawy o PIT.

Oznacza to, że kwoty te należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT).

Przychód z pozostałych źródeł

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9261

Wydanie: 9261

Spis treści
Zamów abonament