Dobre intencje nie anulują zmowy
Po raz kolejny sąd potwierdził, że porozumienia grożące zakłóceniem konkurencji są niedozwolone
Wyrokiem z 25 maja 2012 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznał rację urzędowi antymonopolowemu, podtrzymując jego decyzję i wysokość nałożonej kary (XVII AmA 215/ 10).
Sprawa dotyczyła zmowy cenowej na rynku nieruchomości w Elblągu. Kilku działających w tej branży przedsiębiorców zawarło porozumienie, którego jednym z elementów było ustalenie minimalnej kwoty prowizji pobieranej za pośredniczenie w transakcjach kupna, sprzedaży lub wynajmu nieruchomości.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który badał sprawę, postawił firmom zarzut naruszenia art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 ze zm.).
Przypomnijmy, że zakazuje on zawierania porozumień, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym poprzez ustalanie, bezpośrednio lub pośrednio, cen i innych warunków zakupu lub sprzedaży towarów. Tego typu porozumienia nazywane są zmowami cenowymi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta