Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na jakie pułapki trzeba uważać w zapisach o rozstrzyganiu sporów

19 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Mrowiec
źródło: Rzeczpospolita

Nie zawsze konieczne jest obustronne podpisanie umowy o arbitraż, aby wiązała ona przedsiębiorców. Czasami wystarczy wymniana korespondencji, także w formie faksu

Ze względu na przynależność Polski do Unii Europejskiej, postępującą globalizację, oraz proeksportowe nastawienie polskich przedsiębiorców zwiększa się z roku na rok liczba zawieranych umów i wykonywanych kontraktów z zagranicznymi partnerami handlowymi i to zarówno pochodzącymi z krajów UE, jak i spoza jej granic. Niestety w ślad za tym można zaobserwować wzrost liczby sporów sądowych, w których uczestniczą obok polskich przedsiębiorców ich zagraniczni kontrahenci.

Często spory te są rozstrzygane przez zagraniczne sądy arbitrażowe. W wielu przypadkach przedsiębiorcy nie są jednak w ogóle świadomi, że zawarli ważną umowę arbitrażową, a jeśli świadomie podpisali zapis na zagraniczny sąd polubowny, często obiecują sobie przez to szybsze rozpoznanie sprawy, co jednak nie zawsze będzie miało miejsce.

Warto przedstawić zatem kilka istotnych porad i wskazówek związanych z poddaniem sporu pod arbitraż, a także z uznaniem i wykonaniem takiego wyroku w Polsce.

Wystarczy teleks

Związanie klauzulą arbitrażową jest dziś możliwe już poprzez faks. Tak więc polski przedsiębiorca musi pamiętać, że nie zawsze konieczne jest obustronne podpisanie umowy o arbitraż (zwanej przez polskiego ustawodawcę zapisem na sąd polubowny), aby taka umowa wiązała strony.

Polski kodeks postępowania cywilnego reguluje zasady zawierania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9261

Wydanie: 9261

Spis treści
Zamów abonament