Ciąża przedłuża terminowy angaż
Rozwiązanie umowy po porodzie nie pozbawia ani nie skraca wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Rolą szefa jest przekazanie do ZUS dokumentacji niezbędnej do podjęcia wypłaty świadczenia
- Pracownica zatrudniona na czas określony zaszła w ciążę. Zawartą z nią umowę przedłużyliśmy do dnia porodu, planowanego na 27 czerwca. Czy skompletowane dokumenty do zasiłku macierzyńskiego mamy wysłać do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce jej zamieszkania czy zameldowania?
Dzieli je odległość 220 km. Jakie dokumenty trzeba przekazać do ZUS po ostatnich zmianach zasiłkowych? Czy musimy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński za jeden dzień (ten, w którym urodzi dziecko, będzie jej ostatnim dniem zatrudnienia)? – pyta czytelnik.
Pracownicy, która ma prawo do zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy o pracę, świadczenie to wypłaca z zasady oddział ZUS właściwy według jej miejsca zamieszkania. Tam pracodawca powinien przekazać dokumenty. Nie musi przy tym wypłacać zasiłku za jeden dzień....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta