Widmo deregulacji krąży nad korporacją
Ministerstwo nie sprecyzowało jeszcze, na czym ma polegać planowane otwarcie zawodu doradcy podatkowego. Doradców to nie cieszy, ale wstrzymują się z komentarzami do czasu, aż powstanie konkretny projekt
Z zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że resort chce uprościć egzamin na doradcę podatkowego. Kandydat nie będzie musiał zdawać tych przedmiotów, które miał na studiach. Proponuje się też, aby część czynności doradztwa podatkowego można było wykonywać bez konieczności zdawania państwowego egzaminu. Osoby bez uprawnień nie mogłyby jednak reprezentować podatnika w postępowaniu przed urzędem i sądem.
Przypomnijmy, że obecnie na listę doradców wpisuje się osobę, która zdała egzamin (składający się z części ustnej i pisemnej) oraz odbyła w Polsce dwuletnią praktykę zawodową (po dwa miesiące w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej i urzędzie kontroli skarbowej oraz półtora roku u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego).
Deregulacja ma też dotyczyć prowadzących księgowych. Ministerstwo Finansów zamierza znieść państwowy egzamin dla prowadzących księgi rachunkowe. Teraz muszą go zdawać osoby, które mają przynajmniej średnie wykształcenie i dwuletnią praktykę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta