Kto i kiedy może czuć się bezpiecznie
Ochrona przed zwolnieniem działa od momentu pisemnego powiadomienia szefa o tym, kto jej podlega
Czasem jednak mimo że związek uczynił wszystko, co do niego należało, pracodawca kwestionuje szczególną pozycję pracownika.
Rozpatrując jedną z takich spraw, w wyroku z 12 stycznia 2012 r. (II PK 83/11) SN uznał, że szczególna ochrona przed wypowiedzeniem, rozwiązaniem stosunku pracy lub jednostronną zmianą warunków pracy lub płacy nie zależy od zakresu upoważnienia, lecz od samego aktu umocowania pracownika do działania w imieniu związku zawodowego.
Dotyczy więc ona też członków związku zawodowego – imiennie wskazanych uchwałą jej zarządu – upoważnionych do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy w określonym zakresie, w tym także w sprawach socjalnych. Innymi słowy, aby objąć pracownika ochroną ważne jest to, że jest on upoważniony do działania w stosunkach z szefem. Nie ma natomiast znaczenia zakres tego umocowania. Ustawa nie przewiduje tu bowiem żadnych ograniczeń.
Dziesięciu wspaniałych
Zupełnie innym problemem, na jaki napotkać mogą podlegający ochronie z racji prowadzenia działalności związkowej, jest liczebność organizacji, do której należą. Może się okazać, że związek w firmie nie zrzesza 10 członków, a więc nie ma uprawnień zakładowej organizacji związkowej. Tym samym nie ma prawa zgłaszać pracowników do ochrony.
Związek musi przekazywać szefowi dane o liczbie swoich członków....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta