Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akta wolno skopiować

19 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Agnieszka Smolarczyk

Jeśli podatnik zdecyduje się na sporządzanie kopii z akt, to musi liczyć się z tym, że poniesie wydatki. Organ ma prawo pobrać od niego za to opłatę

Podatnik ma, w trakcie postępowania podatkowego, zapewnione określone uprawnienia. W myśl art. 178 op ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów (ale w siedzibie organu podatkowego w obecności pracownika – akt nie dostanie więc do domu).

Podatnik może też żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów. Przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 14 stycznia 2009 r. (III SA/Gl  1016/08).

Czytamy w nim: „Wolno nam: przeglądać akta, sporządzać z nich notatki, kopie lub odpisy, żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez nas kopii lub odpisów z akt, żądać wydania z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów. Nie możemy natomiast domagać się sporządzenia przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9261

Wydanie: 9261

Spis treści
Zamów abonament