Akta wolno skopiować
Jeśli podatnik zdecyduje się na sporządzanie kopii z akt, to musi liczyć się z tym, że poniesie wydatki. Organ ma prawo pobrać od niego za to opłatę
Podatnik ma, w trakcie postępowania podatkowego, zapewnione określone uprawnienia. W myśl art. 178 op ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów (ale w siedzibie organu podatkowego w obecności pracownika – akt nie dostanie więc do domu).
Podatnik może też żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów. Przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 14 stycznia 2009 r. (III SA/Gl 1016/08).
Czytamy w nim: „Wolno nam: przeglądać akta, sporządzać z nich notatki, kopie lub odpisy, żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez nas kopii lub odpisów z akt, żądać wydania z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów. Nie możemy natomiast domagać się sporządzenia przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta