Każdy ze swoim paszportem, a niekiedy również z aktualną wizą
Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić, czy posiadamy wciąż ważne dokumenty pozwalające przekroczyć granicę. W Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, ale nie w dalszych podróżach
Wtedy konieczny jest paszport, często ważny jeszcze przez kilka miesięcy od daty wjazdu do wybranego kraju (przez trzy albo nawet sześć miesięcy >patrz ramka. A to oznacza, że jeśli nasz paszport jest ważny np. do grudnia 2012 r., a we wrześniu wybieramy się do Indonezji, to z wyprawy nici. To dlatego, że przy wjeździe do tego kraju paszport musi być ważny minimum sześć miesięcy, czyli w tym przypadku do marca 2013 r.
Jeśli jednak już dziś sprawdzimy nasz paszport i okaże się, że niebawem traci ważność, mamy jeszcze czas, aby zdążyć wyrobić nowy dokument. Nie musimy więc z wyjazdu rezygnować.
Gorzej, gdy tuż przed wyjazdem odkryjemy, że paszport albo już stracił ważność, albo stanie się to lada dzień. Wtedy plany urlopowe trzeba będzie zmienić. Paszportu nie uda się bowiem uzyskać z dnia na dzień. Termin jego odbioru określa organ wydający dokument w momencie przyjmowania wniosku paszportowego. Przeciętny czas oczekiwania wynosi do 30 dni. A to oznacza, że jeśli na czas nie złożymy wniosku, możemy nie zdążyć otrzymać nowego dokumentu.
Potrzebny jest wniosek
Wypełniony wniosek o wydanie paszportu należy złożyć w organie paszportowym (dokument wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego osoby ubiegającej się o niego). Poza wnioskiem konieczna będzie jeszcze kolorowa fotografia (obowiązkowo spełniająca wymagania biometrii).
Wniosek należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta