Jak rozliczyć różnice inwentaryzacyjne
Niedobory towarów są kosztem podatkowym, jeśli ich powstanie nie zostało zawinione przez podatnika
Zgodnie z ustawą o CIT nadwyżki magazynowe towarów są przychodem, a niedobory kosztem jego uzyskania. Zanim uwzględnimy te drugie w rozliczeniach podatkowych trzeba jednak sprawdzić, czy spełniają one zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT definicję kosztów podatkowych.
Zgodnie z nią są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Zbadać więc należy, czy dana strata nie jest wynikiem zaniedbania podatnika, czyli czy nie jest przez niego zawiniona. Stratę w środkach obrotowych można bowiem zaliczyć do kosztów tylko jeśli jest zdarzeniem losowym, niezależnym od woli podatnika. Jej poniesienie musi być związane z normalnym i racjonalnym działaniem firmy. Tak przynajmniej wynika z orzecznictwa i interpretacji organów podatkowych.
Istotne są procedury
Trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie procedury i środki techniczne oraz organizacyjne, które miałyby na celu zapobieganie powstawaniu niedoborów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta