Kogo i za jakie przestępstwa ścigają najczęściej organy skarbowe
Kogo i za jakie przestępstwa ścigają najczęściej organy skarbowe Patrząc na statystyki, łatwo zauważyć, które przepisy kodeksu karnego skarbowego są przez podatników naruszane. Niektóre czyny zabronione są popełniane szczególnie często
Część szczególna k.k.s. określa ponad 50 czynów zabronionych. Nie wszystkie jednak cieszą się taką samą „popularnością” wśród podatników. Najczęściej popełniają tylko kilka z nich.
Uchylanie się od opodatkowania
Kodeks karny skarbowy w art. 54 wprowadza odpowiedzialność karną podatnika, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie. Przepis ten określa dwa typy przestępstw oraz jedno wykroczenie. Granicą rozdzielającą poszczególne rodzaje czynów zabronionych jest kwota należności publicznej, która została narażona na uszczuplenie w wyniku działania sprawcy.
Znamiona strony przedmiotowej czynu opisanego w art. 54 k.k.s. (związane z zachowaniem sprawcy) polegają na nieujawnieniu przez podatnika przedmiotu lub podstawy opodatkowania bądź też niezłożeniu przez niego deklaracji. Przestępstwo lub wykroczenie popełnione jest wyłącznie w przypadku, gdy na podatniku ciążył z mocy prawa obowiązek ujawnienia przedmiotu opodatkowania (np. otrzymanie darowizny), podstawy opodatkowania (np. dochodu otrzymanego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych) lub też złożenia deklaracji podatkowej (np. rocznego zeznania podatkowego PIT).
Warto jednak zauważyć, że w przypadku niezgłoszenia przez podatnika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta