Ten, kto zawiadomi fiskusa, może sporo zyskać
Kodeks karny skarbowy przewiduje rozwiązanie, dzięki któremu sprawcy przestępstw i wykroczeń skarbowych mogą uniknąć odpowiedzialności. Muszą jednak spełnić określone warunki
Mowa o czynnym żalu. Instytucja ta polega na zawiadomieniu przez sprawcę organów prowadzących postępowanie karne w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe o fakcie popełnienia czynu zabronionego.
Co istotne, przekazanie tych danych nie musi być dobrowolne. Dana osoba, zeznając w postępowaniu karnym np. w charakterze świadka, zupełnie nieświadomie może skorzystać z instytucji czynnego żalu, zawiadamiając organ o popełnieniu innego czynu zabronionego.
Z chwilą złożenia zawiadomienia i spełnieniu dodatkowych przesłanek opisanych w art. 16 k.k.s. sprawca nie podlega karze. Innymi słowy nie popełnia on przestępstwa ani wykroczenia. Nie poniesie tym samym odpowiedzialności karnej za swoje działanie lub zaniechanie.
Jest to wyjątkowy przypadek rezygnacji prawodawcy ze ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń skarbowych. Motywowane jest to jednym z podstawowych celów prawa karnego skarbowego, którym jest zabezpieczenie interesów fiskalnych Skarbu Państwa. Podstawowym wymogiem skorzystania z dobrodziejstwa czynnego żalu jest bowiem uiszczenie przez sprawcę czynu całej uszczuplonej należności publicznoprawnej >patrz ramka.
Pisemnie lub ustnie
By zawiadomienie o fakcie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego było skuteczne, należy je złożyć na piśmie bądź ustnie do protokołu. Przy czym, jak już wspomniałem, nie jest istotne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta